Bearing: double row ball; self-aligning; Øint: 70mm; Øout: 125mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1214 ETN9 SKF
Manufacturer: SKF
Manufacturer code: 1214 ETN9 SKF
Product downloads
Specification for Bearing: double row ball; self-aligning; Øint: 70mm; Øout: 125mm
| Version | self-aligning |
| Width | 24mm |
| Internal diameter | 70mm |
| Outside diameter | 125mm |
| Kind of Bearing | rolling |
| Type of bearing | double row ball |
| Rolling element material | bearing steel |
| Cage material | polyamide |
| Race material | bearing steel |
| Bearing seal | none |
| Radial clearance | normal |