Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VDC; 6A; socket; Series: RCI
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1218380000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1218380000
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VDC; 6A; socket; Series: RCI
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Switched voltage | max. 240V AC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 6A |
| Relay variant | industrial, miniature |
| Type of relay | electromagnetic |