Screw; M2,5x10; Head: button; Phillips,slotted; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1219596
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1219596
Product downloads
Specification for Screw; M2,5x10; Head: button; Phillips,slotted; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 10mm |
| Thread | M2,5 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | button |
| Kind of cut | Phillips, slotted |
| Head height | 2.1mm |
| Head diameter | 5mm |
| BN standard | 1435 |
| Strength class | 4.8 |