Washer; round; M8; D=14mm; h=0.2mm; steel; Plating: without coating
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1225537
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1225537
Product downloads
Specification for Washer; round; M8; D=14mm; h=0.2mm; steel; Plating: without coating
| Material | steel |
| Height | 0.2mm |
| Thread | M8 |
| Internal diameter | 8mm |
| Outside diameter | 14mm |
| Type of spacer | washer |
| DIN standard | 988 |
| Kind of washer | round |
| BN standard | 1976 |