Washer; spring,split; M8; D=15mm; h=1.7mm; spring bronze; DIN: 137A
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1227742
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1227742
Product downloads
Specification for Washer; spring,split; M8; D=15mm; h=1.7mm; spring bronze; DIN: 137A
| Material | spring bronze |
| Height | 1.7mm |
| Thread | M8 |
| Internal diameter | 8.4mm |
| Outside diameter | 15mm |
| Plating material | without coating |
| Type of spacer | washer |
| DIN standard | 137A |
| Kind of washer | split, spring |
| BN standard | 590 |
| PN standard | 82037 |