Protective ring; spring bronze; Shaft dia: 2.3mm; BN: 593; D: 0.6mm
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1228080
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1228080
Product downloads
Specification for Protective ring; spring bronze; Shaft dia: 2.3mm; BN: 593; D: 0.6mm
| Material | spring bronze |
| Thickness | 600µm |
| Internal diameter | 1.94mm |
| Outside diameter | 6.3mm |
| Shaft diameter | 2.3mm |
| DIN standard | 6799 |
| m dimension | 0.64mm |
| BN standard | 593 |
| Type of protective element | protective ring |
| Dimension d3 min | 3mm |
| Dimension n min | 1mm |
| Dimension d3 max | 4mm |
| Kind of circlip | external |