Circlip; spring bronze; Shaft dia: 4mm; BN 593; Ring: external
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
1228102
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1228102
Product downloads
Specification for Circlip; spring bronze; Shaft dia: 4mm; BN 593; Ring: external
| Material | spring bronze |
| Thickness | 0.7mm |
| Internal diameter | 3.34mm |
| Outside diameter | 9.3mm |
| Shaft diameter | 4mm |
| DIN standard | 6799 |
| m dimension | 0.74mm |
| BN standard | 593 |
| Type of protective element | protective ring |
| Dimension d3 min | 5mm |
| Dimension n min | 1.2mm |
| Dimension d3 max | 7mm |
| Kind of circlip | external |