Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
122SPC030A
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 122SPC030A
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 30V |
| Max. forward impulse current | 1.65kA |
| Load current | 120A |
| Max. forward voltage | 530mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 12mA |