Push-in fitting; straight; -0.95÷15bar; Mat: nickel plated brass
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
123.018-6
Manufacturer: PNEUMAT
Manufacturer code: 123.018-6
Specification for Push-in fitting; straight; -0.95÷15bar; Mat: nickel plated brass
| Operating temperature | 0...60°C |
| Application | compressed air, vacuum |
| Body material | nickel plated brass |
| Thread | R 1/8" |
| Cable external diameter | 6mm |
| Splice terminal variant | straight |
| Kind of thread | outside |
| Type of pneumatic accessories | push-in fitting |