Screw; M8x25; 1.25; Head: cheese head; slotted; 2mm; DIN 963A
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1247166
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1247166
Product downloads
Specification for Screw; M8x25; 1.25; Head: cheese head; slotted; 2mm; DIN 963A
| Material | A2 stainless steel |
| Length | 25mm |
| Thread | M8 |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 963A |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 4mm |
| ISO standard | 2009 |
| Head diameter | 14.5mm |
| BN standard | 654 |
| PN standard | 82207 |