Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 1A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
12SX1-T
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: 12SX1-T
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 1A/250VAC; Pos: 2
| Mounting | soldered |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Body dimensions | 12.7x5.1x8.9mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |