Screw; M6x30; Head: cheese head; slotted; 1,6mm; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1367897
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1367897
Product downloads
Specification for Screw; M6x30; Head: cheese head; slotted; 1,6mm; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 30mm |
| Thread | M6 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 921 |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 3.1mm |
| Head diameter | 20mm |
| BN standard | 405 |
| PN standard | 82280 |
| Strength class | 4.8 |