ROCKER; DPST; Pos: 2; ON-OFF; 16A/250VAC; black; IP40; none; 100mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1552.4602
Manufacturer: Marquardt
Manufacturer code: 1552.4602
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST; Pos: 2; ON-OFF; 16A/250VAC; black; IP40; none; 100mΩ
| Operating temperature | -20...100°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | terminal |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mounting hole diameter | 23.4x12.3mm |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 29.5x13x19.8mm |
| Dimensions | 29.5x13x28.5mm |
| Panel thickness | max. 7mm |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | rectangular |
| Key button colour | black |
| Button marking | O-I |