Microswitch SNAP ACTION; sealed,with lever; SPDT; 0.5A/28VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
1HM19
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: 1HM19
Specification for Microswitch SNAP ACTION; sealed,with lever; SPDT; 0.5A/28VDC
| Operating temperature | -186...260°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | sealed, with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Body dimensions | 20.1x19x6.4mm |
| Mechanical durability | 70000cycles |
| Electrical life | 70000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.5A / 28V DC |
| Switching method | (OFF)-ON, OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |