Microswitch SNAP ACTION; sealed,with lever; SPDT; 1A/125VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1HS1
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: 1HS1
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; sealed,with lever; SPDT; 1A/125VAC
| Operating temperature | -54...121°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | sealed, with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Body dimensions | 49.8x30.7x17.5mm |
| Mechanical durability | 25000cycles |
| Electrical life | 25000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 25A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 125V AC |
| Switching method | (OFF)-ON, OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.1N |