Microswitch SNAP ACTION; without lever; DPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1TB1-1
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: 1TB1-1
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; DPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
| Mounting | screw type |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Body dimensions | 49.3x21.35x17.5mm |
| Mechanical durability | 7000000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |