Fuse: PTC polymer; 750mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
2016L075/60MR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 2016L075/60MR
Product downloads
Specification for Fuse: PTC polymer; 750mA
| Mounting | SMD |
| Power | 1.4W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| D dimension | 1.5mm |
| Current rating | 750mA |
| Max surge current | 20A |
| B dimension | 4.43mm |
| A dimension | 5.44mm |
| C dimension | 2mm |
| E dimension | 0.65mm |
| Max resistance | 900mΩ |
| Type of fuse | PTC polymer |
| Switched current | 1.5A |
| Min. resistance | 130mΩ |