Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.01A/5VDC; SMT; none; 0.36N
Multiples:
1800.0
Minimum quantity:
1800.0
Product code:
2331395-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 2331395-1
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.01A/5VDC; SMT; none; 0.36N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance: | 1000mΩ |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Electrical life | 100000cycles |
| Key stroke | 1.3mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 0.01A / 5V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | black |
| Button shape | rectangular |