Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 0.1A/30VDC; ON-ON; PCB; Leads: for PCB
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
25136NLDH6
Manufacturer: APEM
Manufacturer code: 25136NLDH6
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 0.1A/30VDC; ON-ON; PCB; Leads: for PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | slide |
| Switches features | raised actuator |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 14.1x7.5x8.1mm |
| Mechanical durability | 20000cycles |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |