Adapter; 8A/250VDC; THT; 21.6x10.1x8.7mm; -60÷125°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
2617.1431
Manufacturer: MENTOR
Manufacturer code: 2617.1431
Product downloads
Specification for Adapter; 8A/250VDC; THT; 21.6x10.1x8.7mm; -60÷125°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -60...125°C |
| Leads | for PCB, straight |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Min. insulation resistance | 10GΩ |
| DC contacts rating @R | 8A / 250V DC |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Type of switch accessories | adapter |