Product code: 2BZX84C8V2
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 2BZX84C8V2
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.3W; 8.2V; 34mA; SMD; reel,tape; SOT23
Mounting SMD
Case SOT23
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure common anode, double
Power dissipation 300mW
Type of diode Zener
Zener voltage 8.2V