Fuse: fuse; quick blow; 10A; 125VAC; 125VDC; ceramic; 8.05x5mm; HCF
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
300.0
Product code:
3-101-051
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 3-101-051
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 10A; 125VAC; 125VDC; ceramic; 8.05x5mm; HCF
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact plating | tinned |
| Contact material | copper |
| Soldering temperature | 245°C / 3 s |
| Current rating | 10A |
| Rated voltage | 125V AC, 125V DC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |
| Energy I2t | 11A<sup>2</sup>s |