Fuse: fuse; 15A; 125VAC; 125VDC; quick blow; ceramic; 8x5mm; SMD; HCF
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
3-101-062
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 3-101-062
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; 15A; 125VAC; 125VDC; quick blow; ceramic; 8x5mm; SMD; HCF
| Mounting | SMD |
| Resistance | 4.3mΩ |
| Operating temperature | -50...125°C |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact plating | tinned |
| Contact material | copper alloy |
| Current rating | 15A |
| Rated voltage | 125V AC, 125V DC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |