Microswitch TACT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
3.14.200.735/0000
Manufacturer: RAFI
Manufacturer code: 3.14.200.735/0000
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Leads | straight, for soldering |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Illumination | LED |
| Electrical life | 1000000cycles |
| Key stroke | 0.5mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Actuator colour | white |
| Button shape | square |
| Button height | 12.5mm |