ROCKER; Pos: 3; ON-ON-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; black; -30÷85°C; 300
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
216.0
Product code:
300DP6R7BLKM3QEBLK
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 300DP6R7BLKM3QEBLK
Product downloads
Specification for ROCKER; Pos: 3; ON-ON-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; black; -30÷85°C; 300
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 12.7x11.43x8.89mm |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 40000cycles |
| Contacts configuration | DP3T |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Actuator colour | black |
| Key button colour | black |