ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-(ON); 2A/250VAC; 5A/28VDC; Rcont max: 10mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
300SP2J1REDVS2QE
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 300SP2J1REDVS2QE
Product downloads
Specification for ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-(ON); 2A/250VAC; 5A/28VDC; Rcont max: 10mΩ
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Key button colour | red |