ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; -40÷85°C; 300
Multiples:
180.0
Minimum quantity:
360.0
Product code:
300SP3R1BLKM1QE
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 300SP3R1BLKM1QE
Product downloads
Specification for ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; -40÷85°C; 300
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Shape | rectangular |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Key button colour | black |