Screw; with flange; M5x16; 0.8; Head: hexagonal; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
3060458
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 3060458
Product downloads
Specification for Screw; with flange; M5x16; 0.8; Head: hexagonal; steel; zinc
| Material | steel |
| Version | with flange |
| Length | 16mm |
| Thread | M5 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Spanner size | 8mm |
| Kind of head | hexagonal |
| Kind of cut | none |
| Head height | 4.3mm |
| Head diameter | 11.2mm |
| BN standard | 9727 |