Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 1A/250VAC; 5A/250VDC
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
311SM3-H58
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: 311SM3-H58
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 1A/250VAC; 5A/250VDC
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Series | SM |
| Body dimensions | 19.8x6.35x12.4mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 250V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |