Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.025A/50VDC; THT; none; 1.32N
Multiples:
54.0
Minimum quantity:
1026.0
Product code:
320.02E11.09GRY
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 320.02E11.09GRY
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.025A/50VDC; THT; none; 1.32N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Key stroke | 0.6mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 0.025A / 50V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | grey |
| Button shape | round |
| Button shape | round |
| Key button colour | grey |