Fuse: fuse; time-lag; 16A; 250VAC; 125VDC; SMD; ceramic; 5.3x16mm
Multiples:
1500.0
Minimum quantity:
1500.0
Product code:
3403.0286.23
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 3403.0286.23
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; time-lag; 16A; 250VAC; 125VDC; SMD; ceramic; 5.3x16mm
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact material | copper |
| Current rating | 16A |
| Rated voltage | 125V DC, 250V AC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | time-lag |