Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT x2; 15A/480VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3MN11
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: 3MN11
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT x2; 15A/480VAC
| Mounting | screw type |
| Operating temperature | -55...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Body dimensions | 17.3x63.5x30.5mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT x2 |
| AC contacts rating @R | 15A / 480V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.95N |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |