Fuse: fuse; 50A; 500VAC; industrial; NH000; SENTRON
Multiples:
3.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
3ND1820
Manufacturer: SIEMENS
Manufacturer code: 3ND1 820
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; 50A; 500VAC; industrial; NH000; SENTRON
| Operating temperature | -5...40°C |
| Kind of fuse | industrial |
| Power dissipation | 2.4W |
| Current rating | 50A |
| Rated voltage | 500V AC |
| Fuse size | NH000 |
| Type of fuse | fuse |
| Breaking capacity | 120kA |