Relay: solid state; Ucntrl: 15÷24VDC; 90A; 48÷460VAC; 3RF21; IP00
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3RF2190-3AA04
Manufacturer: SIEMENS
Manufacturer code: 3RF2190-3AA04
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 15÷24VDC; 90A; 48÷460VAC; 3RF21; IP00
| Max. operating current | 90A |
| Operating temperature | -25...60°C |
| IP rating | IP00 |
| Body dimensions | 85x22.5x48mm |
| Switched voltage | 48...460V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |