Converter: analog signals; DIN; 0÷10V,0÷20mA,4÷20mA; 24VDC; 24VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3RS7005-2FE00
Manufacturer: SIEMENS
Manufacturer code: 3RS7005-2FE00
Product downloads
Specification for Converter: analog signals; DIN; 0÷10V,0÷20mA,4÷20mA; 24VDC; 24VAC
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V AC, 24V DC |
| Operating temperature | -25...60°C |
| Type of converter | analog signals |
| Series | 3RS70 |
| Body dimensions | 6.2x93x72.5mm |
| Additional functions | galvanic insulation input / output |
| Kind of input 1 | 0...10V, 0...20mA, 4...20mA |
| Kind of output 1 | 0...10V, 0...20mA, 4...20mA |
| The programming method | DIP-SWITCH |