ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-(ON); 1A/250VAC; 3A/28VDC; black; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
324.0
Product code:
400AWMSP2R1BLKM6QE
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 400AWMSP2R1BLKM6QE
Product downloads
Specification for ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-(ON); 1A/250VAC; 3A/28VDC; black; -30÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 30000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | black |