ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 1A/250VAC; 3A/28VDC; black; THT; 400
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
270.0
Product code:
400MDP3R1BLKM7QE
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: 400MDP3R1BLKM7QE
Product downloads
Specification for ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 1A/250VAC; 3A/28VDC; black; THT; 400
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | angled, for PCB |
| Series | 400 |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 30000cycles |
| Contacts configuration | DP3T |
| DC contacts rating @R | 3A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Actuator colour | black |
| Key button colour | black |