Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; 8A; max.250VAC; 360Ω
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4058560000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 4058560000
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 12VDC; 8A; max.250VAC; 360Ω
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Coil resistance | 360Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |