Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VAC; 8A; max.250VAC; 350Ω
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4058600000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 4058600000
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VAC; 8A; max.250VAC; 350Ω
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Coil resistance | 350Ω |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |