Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 115VAC; 8A; max.250VAC; 8.1kΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4058620000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 4058620000
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 115VAC; 8A; max.250VAC; 8.1kΩ
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi + Au |
| Switched voltage | max. 250V AC |
| Coil resistance | 8.1kΩ |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |