Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 60VDC; 6A; max.250VAC; socket
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4061630000-1
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 4061630000
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 60VDC; 6A; max.250VAC; socket
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgNi |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 250V DC |
| Rated coil voltage | 60V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 6A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |