Thermoanemometer; LCD 3,5 digit (1999); 0,25÷20m/s; 0÷50°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
407123
Manufacturer: EXTECH
Manufacturer code: 407123
Product downloads
Specification for Thermoanemometer; LCD 3,5 digit (1999); 0,25÷20m/s; 0÷50°C
| Interface | RS232 |
| Body dimensions | 180x72x32mm |
| Temperature measuring range | 0...50°C |
| Kind of display used | LCD |
| Measuring instrument features | embedded telescopic probe 1m, HOLD function, low battery indicator, MIN/MAX function |
| Measuring unit | °C, °F, ft/min, km/h, knots, mph, m/s |
| Type of meter | thermoanemometer |
| Measurement | temperature, air flow |
| Weight with battery | 355g |