Sound level meter; LCD (2000),bargraph; 0.3÷8kHz; 230x57x44mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
407730
Manufacturer: EXTECH
Manufacturer code: 407730
Product downloads
Specification for Sound level meter; LCD (2000),bargraph; 0.3÷8kHz; 230x57x44mm
| Body dimensions | 230x57x44mm |
| Kind of display used | LCD |
| Operating frequency | 0.3...8kHz |
| Measuring instrument features | automatic power-off, function |
| Standard equipment | windshield |
| Type of meter | sound level meter |
| Measurement | sound level |
| Weight without batteries | 160g |
| Sound level measuring range | 40...130dB |
| Sound level measuring accuracy | ±2dB |
| Sound level measuring resolution | 0.1dB |