Meter: sound level; LCD 3,5 digit (1999); Sound level: 30÷130dB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
407750-NIST
Manufacturer: EXTECH
Manufacturer code: 407750-NIST
Product downloads
Specification for Meter: sound level; LCD 3,5 digit (1999); Sound level: 30÷130dB
| Body dimensions | 256x80x38mm |
| Kind of display used | LCD |
| Operating frequency | 0.0315...8kHz |
| Measuring instrument features | function, MIN/MAX function |
| Standard equipment | calibration certificate NIST, case |
| Type of meter | sound level meter |
| Measurement | sound level |
| Weight without batteries | 240g |
| Sound level measuring range | 30...130dB |
| Sound level measuring accuracy | ±1.5dB |
| Sound level measuring resolution | 0.1dB |