Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 5VDC; 12A/250VAC; 12A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41.31.9.005.0010
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 41.31.9.005.0010
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 5VDC; 12A/250VAC; 12A/30VDC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgNi |
| Terminal pitch | 3.5mm |
| Body dimensions | 29x12.5x15.7mm |
| Mechanical durability | 3000000cycles |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 400V AC |
| Coil resistance | 62Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 12A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 12A / 250V AC |
| Contact current max. | 25A |
| Relay variant | miniature |
| Coil voltage max. | 7.5V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 3.5V DC |
| Coil power consumption | 400mW |