Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41.31.9.012.4010
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 41.31.9.012.4010
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 400V AC |
| Coil resistance | 360Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 12A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 12A / 250V AC |
| Contact current max. | 25A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 400mW |
| Coil current | 33.3mA |