Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41.52.8.230.0000
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 41.52.8.230.0000
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB |
| Contact material | AgNi |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 400V AC |
| Coil resistance | 32.5kΩ |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 8A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 15A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 0.75VA |
| Coil current | 3.2mA |