Relay: electromagnetic; miniature
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41.61.6.024.4016
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 41.61.6.024.4016
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; miniature
| Mounting | PCB |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 29x12.7x15.7mm |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 400V AC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 16A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Contact current max. | 30A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 650mW |