Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 16A/250VAC; 1.44kΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41.61.9.024.4310
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 41.61.9.024.4310
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 16A/250VAC; 1.44kΩ
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Terminal pitch | 5mm |
| Body dimensions | 29x12.5x15.7mm |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 400V AC |
| Coil resistance | 1.44kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 16A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 400mW |
| Coil current | 16.7mA |