Relay: solid state; Ucntrl: 14÷32VDC; 3A; 12÷275VAC; -20÷60°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
41.81.7.024.8240
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 41.81.7.024.8240
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 14÷32VDC; 3A; 12÷275VAC; -20÷60°C
| Mounting | THT |
| Max. operating current | 3A |
| Operating temperature | -20...60°C |
| Switched voltage | 12...275V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |
| Relay features | zero voltage switching |